Panuje słuszne przekonanie, że dobra znajomość jednego lub kilku języków obcych stanowi ważną kartę przetargową podczas ubiegania się o pracę. Oczywiście tę tezę warto doprecyzować i zadać sobie jeszcze jedno pytanie – jakie języki obce warto znać?

Największy sukces na rynku pracy może przede wszystkim zapewnić znajomość języków rzadkich i egzotycznych. Wynika to z kilku rzeczy. Pierwszą jest konkurencja na rynku pracy. Większość poszukująca zatrudnienia to osoby najczęściej znające dobrze język angielski oraz jeden z języków europejskich, takich jak: niemiecki, hiszpański, włoski lub francuski. Po drugie, coraz więcej polskich i europejskich firm otwiera się na współpracę z prężnie rozwijającymi się gospodarkami Wschodu: Chinami, Koreą Południową i Japonią. Dlatego znajomość mandaryńskiego lub koreańskiego może zapewnić osobie poszukującej pracę świetne i bardzo wysokopłatne zatrudnienie. Poza tym, osób znających tak egzotyczne języki jest stosunkowo mało, więc konkurencja jest o wiele mniejsza niż w przypadku znajomości języków europejskich.

Wśród Polaków wciąż niedocenione pozostają języki skandynawskie. Wiedza z zakresu fonetyki i reguł gramatycznych języka norweskiego może być przydatna nie tylko osobom planującym emigrację. Polskie firmy coraz chętniej otwierają się bowiem na współpracę ze Skandynawami. Warto więc pomyśleć o odpowiednim kursie języka obcego załatwianym najlepiej we własnym zakresie, bo niestety nauczanie języków egzotycznych wciąż nie jest zbyt popularne w polskiej szkole.