O tym, że zdobywanie wiedzy jest w życiu ważne, a lata spędzone w szkole to najlepszy czas w życiu przekonują swoje pociechy niemal wszyscy rodzice. Jednak dzieci i nastolatkowie patrzą na to w nieco inny sposób. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nauka kojarzy im się z godzinami spędzonymi nad książkami, które i tak nie zawsze przynoszą zamierzone efekty. Jest kilka sposobów żeby nauka stała się przyjemniejsza i owocniejsza:
1. Przygotuj odpowiednie miejsce.
Do nauki trzeba mieć odpowiednie warunki. Najlepiej wybrać ciche miejsce, w którym czujemy się na tyle swobodnie, by móc się skupić wyłącznie na nauce. Najlepiej uczyć się w pozycji siedzącej, ponieważ na leżąco zwiększa się poczucie zmęczenie i ochota na sen, a co za tym idzie chęć do nauki po prostu zamienia się w chęć do spania.
2. Zmieniaj definicje.
Jeśli musisz nauczyć się pojęć, których definicje są zbyt obszerne lub trudne do zapamiętania, po prostu je zmień. Nie zawsze trzeba umieć wszystko na dokładnie na pamięć, więc lepiej zmienić trudne słowa na ich synonimy łatwiejsze do zapamiętania, a długie definicje skracać do najważniejszych informacji.
3. Korzystaj z fiszek.
Fiszki to karteczki pomagające w nauce słówek. Z jednej strony piszemy wraz po polsku, a z drugiej jego znaczenie w innym języku. Ta metoda jest szczególnie przydatna kiedy musimy nauczyć się szerszego zakresu słów, ponieważ wypisane jedno po drugim na kartce często wchodzą nam do głowy w kolejności zapisu, a kiedy trzeba je przetłumaczyć w innej kolejności pojawia się problem. I właśnie ten problem mogą zlikwidować fiszki.
4. Traktuj książkę jak gazetę.
Przed nauką do sprawdzianu lub kartkówki warto przeczytać tematy, które obejmuje zakres materiału. Wkuwanie pojęć bez najmniejszej wiedzy o tym, co mają one wspólnego z danym tematem jest bez sensu. Do podręcznika najlepiej podchodzić jak do ulubionego czasopisma, z którego mamy okazję dowiedzieć się nowych rzeczy.
Jak to mówią „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Uwierzcie mi, że w przypadku nauki jest dokładnie tak samo. Trzeba tylko zmienić do niej podejście.