Czy możesz sobie wyobrazić sytuację kiedy wchodzisz wieczorem do domu, a światła zapalają się automatycznie w każdym pomieszczeniu, włącza się nastrojowa muzyka a z kuchni dochodzi zapach kawy, gdyż przed powrotem uruchomiłeś ekspres za pomocą swojego smartfona.
Wiele osób powie że takie rzeczy można oglądać tylko w filmach, ale nic bardziej mylnego. Coraz częściej słyszymy w mediach pojęcie domy inteligentne ale często nie zastanawiamy się czym one są i jakie korzyści można odnieść z posiadania takiego domu.
Domy inteligentne to koncepcja znana już od wielu lat, ale dopiero teraz, dzięki najnowszym technologiom używanym obecnie, jej realizacja stała się możliwa. Opiera się ona na potrzebie zapewnienia mieszkańcom jak największej wygody życia i zautomatyzowaniu pewnych codziennych czynności, umożliwiając np. zdalne sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem. Większość domów jest wyposażonych we wszystkie potrzebne systemy alarmowy, ogrzewania, wentylacji czy nawet sterowania oświetleniem, jednak pracują one osobno. Domy inteligentne maja je wszystkie zintegrowane w jedno, dzięki temu każdy system informuje wszelkimi informacjami o stanie pozostałych systemów i dopasowuje się do ich pracy. Polega to na tym, że jeśli w domu dojdzie do pożaru, to czujnik dymu wyśle jednocześnie sygnał do wentylacji aby uniemożliwić zadymienie pomieszczenia. Jednocześnie wydajny system wentylacji może nawet wytworzyć podciśnienie w innych pokojach i pożar nie będzie mógł się rozprzestrzenić.
Taki centralny system sterowania może również umożliwić duże oszczędności zużywanej energii elektrycznej. Sprzyja temu inteligentne sterowanie oświetleniem domu, włączając je w ściśle określonych porach. Również sami mamy na to wpływ, mogąc sterować światłami nawet za pomocą telefonu i odpowiedniej aplikacji. Takie oszczędności mogą także dotyczyć systemu ogrzewania, który za pomocą rozmieszczonej sieci czujników dokładnie dostosuje temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach do takiej jaką zaprogramowaliśmy.
To tylko niektóre rozwiązania jakie maja domy inteligentne. Kiedy zdecydujemy się zastosować je w naszym domu, to warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się modernizacją naszego domu. Zapewni ona najwyższej jakości projekt idealnie dostosowany do naszych potrzeb oraz sprzęt renomowanych firm. Takie firmy zajmą się również montażem wszystkich elementów systemu i dokładnym go przetestowaniem, tak aby działał praktycznie bezawaryjnie i zapewniał nam komfort i oczywiście bezpieczeństwo.