Znajomość języka obcego umożliwia nam łatwiejszą i sprawniejszą komunikację w innym kraju. Łatwiej nam zawsze porozumiewać się z innymi ludźmi, gdy znamy różnego rodzaju zwyczajowe sformułowania i posiadamy dostatecznie duży zasób słownictwa z innego języka rodem.
Łatwiej też artykułować w sposób zrozumiały i komunikatywny nasze oczekiwania, pytania tudzież zapatrywania w sytuacji, gdy będąc za granicą znajdziemy się np.: w banku, w restauracji, w hotelu, motelu bądź hostelu, na lotnisku, na dworcu autobusowym, na stacji metra, na przystanku tramwajowym lub też trolejbusowym, na stacji kolejowej, w operze, w kinie, w teatrze, w urzędzie, w agencji pośrednictwa pracy, w różnego rodzaju punktach użyteczności publicznej, w pubie, na ulicy, w bibliotece, w antykwariacie bądź księgarni, w zacisznej kawiarni, w parku, w galerii handlowej, w sklepie spożywczym, w kiosku z gazetami czy też wreszcie w pracy – nie mówiąc już nawet o ewentualnej komunikacji z sublokatorami, którzy posługują się innymi językami.
Wszędzie bowiem, gdzie komunikacja z ludźmi jest niezbędna, tam język obcy się przydaje. Wiedza językowa to innymi słowy cenna umiejętność.
Powinniśmy zatem stawiać na nauczanie tego języka (w odniesieniu do siebie i nie tylko). Języki obce jak widać na powyższym przykładzie (opartym na dość szczegółowym wyliczeniu) przydają się bowiem w życiu bardzo mocno. Ponadto, znajomość języka obcego ułatwi nam znalezienie pracy w rodzimym kraju, a to z tego powodu, iż nie każdy posiada taką umiejętność.