Czynności polegające na sprzątaniu i czyszczeniu na pewno należą do niczyich ulubionych obowiązków. Sprzątanie jest zazwyczaj czasochłonne i męczące. A w przypadku miejsc, takich jak biura, magazyny czy inne zakłady pracy, muszą być wykonywane przez osobną ekipę lub zlecane firmom zewnętrznym, jeśli dana firma nie posiada własnych sprzątaczy i sprzątaczek. W związku z coraz większym popytem na usługi sprzątające, na rynku działa coraz więcej firm oferujących usługi sprzątania. Firmy te są rozmaite i rozmaity jest zakres ich usług. Część z nich wykonuje różnorodne usługi, a inne skupiają się na węższym zakresie, ale często bardziej specjalistycznych czynności.
Jako że Polacy zarabiają coraz lepiej, mają coraz większe domy, a jednocześnie często mniej czasu, coraz chętniej korzystają z pomocy przy sprzątaniu mieszkań. Jedni wolą na stałe zatrudniać gosposię, a inni z kolei korzystają z usług firm oferujących sprzątanie mieszkań oraz sprzątanie domów i ich otoczenia. Firmy takie mają zróżnicowany zakres usług. W jednych będzie można zlecić ogólne porządki, jak np. odkurzanie podłóg, trzepanie i czyszczenie dywanów, mycie tapicerki, ścieranie kurzy, mycie okien, zamiatanie, a nawet robienie prania. Inne z firmy z kolei specjalizują się tylko w czyszczeniu poszczególnych przedmiotów, jak dywany czy tapicerki. Skorzystanie z usług takich firm jest szczególnie popularne wśród osób, które na sprzątanie mieszkań i domów nie mają czasu lub ochoty, a zaoszczędzony czas chcą przeznaczyć na inne aktywności.
Ogromny popyt na firmy sprzątające w Polsce spowodowany jest w znacznej mierze przez szybki wzrost powierzchni biurowej w naszym kraju. W zasadzie każde biuro korzysta z usług firmy oferującej sprzątanie biur. W jednych przypadkach usługa ta jest zapewniania przez właściciela ub zarządcę budynku, a w innych o wynajem firmy sprzątającej biura musi zadbać samodzielnie dana firma. Dla wielu firm, w zasadzie dla większości, skorzystanie z usług firmy sprzątającej jest zdecydowanie bardziej opłacalne i wygodniejsze, niż zatrudnienie własnych pracowników do sprzątania. Firmy sprzątające mają nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale też dysonują specjalistycznym sprzętem i środkami czyszczącymi przeznaczonymi dla poszczególnych rodzajów powierzchni. Bo choć sprzątanie może z pozoru wydawać się prostą, a jedynie brudną i czasochłonną czynnością, to przy obecnym zróżnicowaniu powierzchni i przedmiotów do sprzątania, nierzadko jest to czynność wymagająca wprawy i sporej wiedzy. A firmy mające w ofercie sprzątanie biur dobrze znają swoją branżę, a ich ekipy swój fach. Zleceniodawca sprzątania biura może wybrać ponadto dogodne godziny wykonywania czynności sprzątania, a także dokładnie określić zakres czynności. Zazwyczaj też poszczególni pracownicy mają wyznaczone różne czynności do wykonania. W firmie oferującej sprzątanie biur można zlecić rozmaite usługi, zarówno bieżące, czyli m.in. ścierani kurzy, odkurzanie dywanów i wykładzin, mycie podłóg i innych powierzchni, a także okazjonalne, jak mycie okien czy pranie dywanów i wykładzin.