Poświęcanie czasu dziecku jest bardzo istotne. Każdy rodzic powinien dbać o relację ze smykiem, zabierać go w ciekawe miejsca i wspólnie poznawać otaczający świat.

Sprawdź, gdzie bawi się Twoje dziecko

Dobrym miejscem, gdzie można zabrać malucha, jest plac zabaw. Na pewno zainteresuje się między innymi piaskownicą, gdzie w czasie dzieciństwa odbywają się pierwsze bitwy o plastikową łopatkę. Pamiętajmy, że wybierając się tam, warto sprawdzić wcześniej, czy zainstalowane atrakcje nie stanowią ryzyka dla zdrowia pociechy. Najlepiej przyjść wcześniej samemu i dokładnie obejrzeć konstrukcje. Budowane przez miasto placyki bardzo często nie są odpowiednio kontrolowane.
Szczególnie niebezpieczne są huśtawki nieposiadające blokad wysokości bujania oraz materiały, z których wykonane są zjeżdżalnie. Wykonanie ślizgawki ze złego budulca może przyczynić się do tego, że dziecko wróci do domu z otarciami i co najgorsze poparzeniami. Najmniej bezpiecznie jest w czasie lata, kiedy metalowe elementy na nagrzewają się do nieprzewidywalnych temperatur. Kontakt malca z nagrzaną zjeżdżalnią, czy drążkiem może skończyć się głębokimi oparzeniami. Plusem osiedlowych placów zabaw są pierwsze spotkania z małymi sąsiadami. Są to miejsca, gdzie kwitnie życie towarzyskie małych odkrywców. Pod okiem opiekunów mogą wzajemnie poznawać się i wymieniać zabawkami. Istnieje możliwość, że w przyszłości pójdą wspólnie do pobliskiej szkoły. Rozwój dziecka przez kontakt z rówieśnikami jest bardzo istotny. Malec szybciej uczy się, naśladując osoby w swoim wieku. Bardzo często powiela też zaobserwowane u nich zachowania.

Sale zabaw – bezpieczne miejsca pierwszych spotkań

Place zabaw na pewno mają wiele zalet, ale o wiele bezpieczniejszym obszarem dla uciechy maleństwa są zamknięte sale rozrywki. Jest to idealne miejsce dla malucha w czasie chłodniej zimy, kiedy korzystanie ze zjeżdżalni i huśtawek na zewnątrz można poważnie odchorować. Te profesjonalne miejsca są odpowiednio dostosowane pod względem ryzyka oraz higieny maluchów. Ściany, podłogi i zjeżdżalnie wykonane są z miękkich, delikatnych dla skóry dziecka materiałów, które bardzo łatwo jest wyczyścić. Kiedy wprowadzamy dziecko do sali zabaw, możemy mieć pewność, że nie stanie mu się żadna krzywda. Dodatkowo tuż obok nas zabawę dzieci obserwują przeszkolone animatorki, które czuwają nad całą gromadką malców. Dla komfortu rodziców w podobnych miejscach organizowane są kafejki, których stoliki usytuowane są tuż obok placu igraszek. Opiekun może spokojnie wypić kawę, mając jednocześnie pogląd na to, co dzieje się z dzieckiem. Każda sala zabaw zajmuje się organizowaniem przyjęć i zamkniętych imprez dla maluchów. Można skorzystać z ich usług organizując imprezę dla małych gości odsuwając od siebie odpowiedzialność za opiekę nad grupą rozhasanych skrzatów.

portrait-814633_1280
Dziecko uczy się przez obserwację rówieśników

Poprzez rozrywkę w sali zabaw dziecko uczy się współpracy z innymi oraz poznaje podstawowe zachowania ludzi. Nie każdy maluch respektuje fakt, że zabawkami należy się dzielić, a mniejszym ustępować, szczególnie gdy nie posiada rodzeństwa. Warto by te umiejętności przyswoił jeszcze przed uczęszczaniem do przedszkola. Jeśli chcemy by dziecko było empatyczne oraz wrażliwe nie powinniśmy zamykać go na kontakt z ludźmi. Sala zabaw jest jednym z pierwszych miejsc, w których smyk ma możliwość poznania innych dzieci i wspólnych harców. Pozwólmy mu się wyszaleć. Jeśli znajomi również posiadają swoje pociechy, sala zabaw jest dobrym miejscem, by umówić się z nimi na kawę. Podczas gdy malce będą razem hasać, dorośli mogą spokojnie posiedzieć i poświęcić trochę czasu sobie.
Obserwacja środkiem do poznania malucha

Podobne sale często organizują również dodatkowe zajęcia dla dzieci. Jeśli nasz maluch przejawia zdolności w konkretnej dziedzinie, warto poszukać dodatkowych warsztatów z tego zakresu. Zainteresowania malucha bardzo łatwo odczytać. Pomalował Ci ściany w salonie? Zapisz go na warsztaty malarskie. Skacząc na jednej nodze, wciąż przewraca wszystkie krzesła? Zastanów się nad zajęciami gimnastycznymi. Żelazko popsuło się z powodu ciągłego śpiewania do sznura? Pomyśl poważnie o szkole muzycznej. Dzieci nie mówią wprost czego chcą, ale mogą to pokazać w bardziej lub mniej oczywisty sposób. Odpowiednia reakcja jest czasem jedynym środkiem, by uratować ściany, meble i urządzenia elektryczne. Warto wykorzystać potencjał w odpowiedni sposób.

Nie każde dziecko urodziło się artystą. Równie dobrze możemy również zapisać je na zajęcia dla dzieci, gdzie wspierana jest zdrowa rywalizacja. Odpowiednie będą lekcje judo, czy też piłki nożnej. Warto zaobserwować, jaki sport najbardziej zainteresuje smyka. Nie każdy przejawia zainteresowanie aktywnością fizyczną, ale należy go do niej zachęcać. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Przez kontakt z rówieśnikami czuje się dodatkowo zachęcony do aktywności.

Kontroluj, jak zachowuje się w szkole

podjadanieJeśli maluch chodzi do szkoły dobrze jest podpytać wychowawcę, jaki charakter przejawia wśród rówieśników. Dzieci na lekcjach zachowują się inaczej niż w domu i jest to zupełnie normalne. Starają się o akceptację ze strony kolegów i podporządkowują życiu w gronie innych. Z czasem paczka rówieśnicza staje się ważniejszą grupą odniesienia niż rodzice. Istnieją dyskusje o tym, w jakim zakresie szkoła powinna oddziaływać na dziecko. Wiele osób twierdzi, że nie ma ona prawa wpływać na zachowanie uczniów, a jedynie na ich wyniki w nauce. Faktem jest jednak, że szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje. Nie wynika to wcale z jej założeń statutowych, ale z niemożliwości rozdzielania tych dwóch funkcji. Rozwój dziecka odbywa się nie tylko przez kontakt z rówieśnikami, ale wszystkim, co go otacza. Nie jesteśmy w stanie nadzorować tego, czego dziecko uczy się poza werbalnie. Jedyne, na co rodzic ma wpływ to wybór szkoły i opcjonalnie nauczycieli, którzy będą mieli z nim kontakt.

Chcąc wesprzeć rozwój dziecka przez kontakt z rówieśnikami, powinniśmy zapisać je na zajęcia dla dzieci, które odbywają się poza szkołą. Dzięki temu poznają ludzi przejawiających te same pasje i odkrywają różne środowiska.

liceumgier.pl