Prowadzenie biznesu wymaga odpowiedniego finansowania. Niestety, często się zdarza, że mamy duże problemy ze sfinansowaniem wybranej inwestycji. Powodów może być wiele, ale zazwyczaj wszystko opiera się na tym że nie mamy środków na jej realizację. Zaciąganie kredytu często w ten sposób ratuje nasze finanse. Niemniej, pamiętajmy, że nie warto tego robić w następujących sytuacjach:

1. Jeśli nie przeanalizowaliśmy dokładnie, czy wspomniany kredyt pomoże nam w odniesieniu sukcesu finansowego. Jeśli zaciągamy zobowiązanie tylko dlatego, że "mamy nadzieję" iż ono coś zmieni - nie róbmy tego!

2. Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność, a już zaciągnęliśmy trochę zobowiązań. W ten sposób, ryzykujemy że nasze finanse mogą całkowicie upaść jeszcze zanim rozkręcimy naszą działalność.

3. Jeśli zamierzamy z zaciągniętego kredytu finansować inwestycje, które nie są potrzebne do prawidłowego rozwoju przedsiębiorstwa. Po co bowiem niepotrzebnie się zadłużać? Wielokrotnie już ekonomia zemściła się za ten błąd...

4. Jeśli mamy środki, które pokryłyby nam kredytowaną inwestycję. Jeśli np mamy zaciągnięte jakieś zobowiązania, cześć inwestycji można pokryć ze środków własnych, zachowanych na rachunkach bankowych, lokatach, akcjach. W ten sposób, redukujemy koszty działalności gospodarczej i nie narażamy się na konieczność płacenia odsetek.

5. Kiedy zaciągany kredyt jest dostępny na bardzo wysokim procencie.