Niejeden biznes "poległ" przez brak rezerw finansowych. W wielu przypadkach firmy padały dlatego, że nie miały one możliwości spłaty zobowiązań "na bieżąco". Dlatego tak istotne są rezerwy środków finansowych, którymi z pewnością są lokaty. Jaka jest ich rola w nowoczesnej firmie?

1. Są rezerwuarem środków pieniężnych. Wprawdzie nie jest to rezerwuar dostępny "od ręki" (chyba że korzystamy z rachunku a'vista) lecz często jest on na tyle pokaźny, by z powodzeniem sfinansować tymczasowe problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa.

2. Są dodatkowym sposobem na zarobienie pieniędzy. Wprawdzie dzisiejsze finanse firmy raczej niewiele skorzystają na lokatach (niewielkie odsetki) ale przy większych sumach wpływy rzędu kilku tysięcy na powiedzmy pół roku z pewnością przyczynią się do polepszenia płynności finansowej firmy.

3. Przedsiębiorstwo może też traktować lokaty jako sposób na odłożenie pieniędzy na jakąś inwestycję. Jeśli np planujemy zakupić działkę pod naszą nieruchomość, środki na lokacie będą doskonałym sposobem na uniknięcie kredytu. Jednocześnie, przetrzymując tak wysoką sumę na lokacie, mamy możliwość otrzymania odsetek, które przy tak dużych sumach z pewnością będą wysokie.

Ekonomia przedsiębiorczości, zna mnóstwo przypadków wykorzystania lokat w działalności firm. Dlatego ich wpływ na finanse każdego przedsiębiorstwa jest wręcz ogromny. Za ich popularnością stoi bowiem bezpieczeństwo i gwarancja otrzymania odsetek.