Czym jest badanie nasienia oraz po co się je wykonuje? Otóż badanie nasienia pozwala sprawdzić, jak szybko poruszają się plemniki, jaka jest ich jakość oraz ilość w męskiej spermie. Dla wielu mężczyzn badanie to jest krępujące, niekiedy jednak konieczne. Jest to bowiem jeden ze sposobów na wykrycie przyczyn niepłodności. Przed wykonaniem badania powinniśmy się przygotować. Zalecana jest trzydniowa wstrzemięźliwość seksualna. Nie należy także spożywać alkoholu przez trzy dni. Nasienie należy oddać do sterylnego pojemnika bezpośrednio. O wszelkich lekach oraz zachorowanych należy poinformować lekarza. Pozwoli mu to na dokonanie właściwej diagnozy.

Badanie nasienia pozwoli zdiagnozować zapalenie narządów rozrodczych. O takim zapaleniu świadczyć będzie obecność białych krwinek. Niekiedy zdarza się, iż mimo skrupulatnego przygotowania badanie zostanie wykonanie w sposób nieprawidłowy, dlatego należy je ponownie powtórzyć. Badanie nasienia to jeden z etapów dokonywany podczas diagnostyki niepłodności mężczyzn.

Badanie nasienia to podstawa jeśli chodzi o dokonanie diagnozy w kwestii problemów z posiadaniem potomstwa. Badanie nasienia to także sposób na ustalenie ojcostwa. Przed dokonaniem tego rodzaju badania nie ma konieczności wykonania innych badań. Dlaczego zaleca się zachowanie kilkudniowej wstrzemięźliwości przed dokonaniem badania? Otóż masturbacja oraz intensywne życie płciowe może prowadzić do okresowego obniżenia ilości dojrzałych plemników. Jeśli tego samego dnia, którego planujemy dokonać badania spermy, zamierzamy również oddać krew, to powinniśmy najpierw oddać krew.
Przed dokonaniem oddania nasienia, należy w sposób szczególny zadbać o higienę. Umieszczone w pojemniku nasienie należy od razu dostarczyć do laboratorium, dokonana zostanie wtedy analiza nasienia. Warto dostarczyć dokonującemu badanie takie informacje jak przebyte lub aktualne choroby, stosowanie używek, aktualne lub długotrwałe przyjmowane leków. Informacje te pozwolą na właściwe odczytanie uzyskanych wyników.