Kraków to jedno z najciekawszych polskich miast, które od lat przyciąga do siebie nie tylko turystów z innych części kraju, ale także osoby z innych państw. Jego wieloletnia i fascynująca historia zachwyca bowiem każdego, kto chociaż raz usłyszy o niej kilka informacji. Nic dziwnego zatem, że dawna stolica Rzeczpospolitej stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów i organizuje różnego rodzaju atrakcje, otwierając nowe muzea, dbając o zabytki, a także zapewniając bogatą bazę noclegową. Jak zatem najlepiej zwiedzać Kraków? Jak przygotować wycieczkę, co zobaczyć i jaki wybrać hotel?

1. Organizacja wycieczki

Na początku warto zastanowić się, jakie obiekty uczestnicy wypadu chcieliby zobaczyć. Kraków jest bowiem miastem, w którym można zorganizować wycieczki skupione głównie dla przykładu na historii Polski, narodowej kulturze albo samej literackiej historii tego miasta. Często także turyści przyjeżdżają do niego, aby po prostu poznać krakowskie życie kulturalne i towarzyskie. Dlatego pierwszym etapem organizacji wycieczki do dawnej stolicy Polski powinno być wybranie konkretnych zwiedzanych obiektów oraz ustalenie planu ich odwiedzania.

2. Najatrakcyjniejsze miejsca i zabytki

Na liście najbardziej znanych zabytków Krakowa znajdują się między innymi: Wawel, Stary Rynek, Kościół Mariacki, Kościół na Skałce, a także mające szczególne znaczenie dla Polaków okno papieskie. Są to punkty, do których warto wybrać się bez względu na to, czy planowany wyjazd ma charakter tylko rekreacyjny, czy ma być kształcącą wycieczką.

Punktem godnym uwagi, do którego polecają wybrać się pracujący w Krakowie przewodnicy, jest także Muzeum Podziemnego Miasta Krakowa. Znajduje się ono w ścisłym centrum, dlatego warto odwiedzić je na przykład podczas zwiedzania starówki. W muzeum można zobaczyć na przykład znalezione podczas prac archeologicznych w tym miejscu zabytki z czasów średniowiecza, a także oryginalne fragmenty murów obronnych miasta czy bruku, który pokrywał krakowski rynek w czasach panowania Jagiellonów. Poznanie historii Krakowa od podszewki będzie niesamowitym przeżyciem, które pozwoli lepiej zrozumieć jego obecny wygląd.

3. Przemieszczanie się po Krakowie

Kraków jest miastem o bardzo rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej. Dlatego spędzając w nim kilka dni, lepiej przemieszczać się za pomocą tramwaju albo autobusu, pozostawiając swój samochód na parkingu, omijając tym samym korki. Krótkie wycieczki krakowskimi środkami transportu pozwolą także lepiej poznać miasto. Kolejnym atutem komunikacji miejskiej jest też to, że za jej pomocą można dojechać ze swojego hotelu do dowolnego miejsca.

4. Wybór noclegu

Mając już przygotowany plan wycieczki, można zastanowić się nad tym, w jakiego typu ośrodku chce się zakwaterować. Kraków ma bowiem do zaoferowania wiele luksusowych hoteli, dobrze wyposażonych pensjonatów oraz wygodnych hosteli w Krakowie znajdujących się na przedmieściach, które różnią się przede wszystkim cenami. Decydując się na konkretny z nich, warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na własną wygodę. Jeśli zwiedzający zamierzają zostać w Krakowie tylko kilka dni, to wystarczy im wynajęcie pokoju w dobrze wyposażonym hotelu. Jeżeli zaś pobyt trwa dłużej, to wynajmowanie pokoju może nie być wystarczająco komfortowe, a przede wszystkim nie będzie tanie.

W tym drugim przypadku świetnym rozwiązaniem może okazać się wynajem apartamentu. W Krakowie działa wiele firm, które oferują wynajem mieszkań tego typu na krótki czas w przystępnych cenach, które opłacają się bardziej niż długoterminowe zakwaterowanie w hotelu. Wynajem apartamentu w centrum miasta ma liczne zalety, które warto wziąć pod uwagę.

Pierwszą z nich jest wygoda, ponieważ wynajmowane apartamenty są wyposażone tak samo, jak standardowe mieszkania. Posiadają więc one wszystkie niezbędne meble, sprzęty i urządzenia, których używa się na co dzień. Korzystanie z nich jest wyliczone w cenę najmu, dlatego turyści nie muszą płacić dodatkowych cen dla przykładu za korzystanie z pralki i suszarki, co często zdarza się w jedno- lub dwugwiazdkowych hotelach.

Apartamenty do wynajęcia w Krakowie to również świetny sposób na zorganizowanie sobie noclegu w tym mieście, ponieważ zakwaterowanie w nich nie ogranicza turystów, zobowiązując ich do pojawiania się w nich o określonych porach. Hotele mają to do siebie, że niektóre z nich nie są otwarte przez całą dobę, dlatego zamieszkujący w nich goście nie mogą udać się na wieczorne spotkanie, które być może przedłuży się do późnych godzin nocnych. Wracając zaś do apartamentu, nie ma obowiązku stawiania się o określonej godzinie.

Zorganizowanie bazy wypadowej w centrum Krakowa nie musi być skomplikowanym i trudnym zadaniem. Wystarczy bowiem odpowiednio przygotować plan wycieczki, a także zastanowić się nad wynajęciem apartamentu, który pozwala na o wiele więcej swobody i spontaniczności niż skorzystanie z hotelu. Wynajęcie apartamentu to bowiem najlepsze rozwiązanie.