Fotografia to wspaniała pamiątka różnych wydarzeń: wakacji, uroczystości czy spotkań rodzinnych. Ogólna dostępność aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych z możliwością robienia zdjęć sprawia, że każdy z nas może z łatwością uwiecznić to, co dla niego istotne. Zdjęcia w rodzinnym gronie są szczególnym rodzajem fotografii. Czasem robione zupełnie amatorsko przez członka rodziny, innym razem są efektem pracy zawodowego fotografa. Czasem robi się takie zdjęcia nie przerywając naturalnego i spontanicznego biegu spotkania rodzinnego. Innym razem rodzina jest specjalnie ustawiana do zdjęcia. Powracają też do łask umówione sesje rodzinne w ustalonym wcześniej z fotografem miejscu.
Zdjęcia w rodzinnym gronie mogą dotyczyć kilkudziesięciu, kilkunastu, ale i zaledwie kilku osób, czyli zupełnie najbliższej rodziny.
Dzisiaj z łatwością znajdziemy w internecie wskazówki, jak zrobić ładne, rodzinne zdjęcie samemu, amatorskim sprzętem. Dzięki temu wspólna wycieczka, urodziny spędzane w domu, czy spontaniczne spotkanie rodzinne stanie się miłym powodem do wspominania. Utrwalenie chwili spędzonej z rodziną będzie z każdym rokiem coraz bardziej cennym wspomnieniem i pamiątką nie tylko dla osób obecnych na konkretnej fotografii. Zdjęcia w rodzinnym gronie będą świadczyły o przeszłości rodziny, kiedy sięgnie po nie kolejne pokolenie jej członków. Trudno o cenniejsza pamiątkę i nie chodzi tu o wartość materialną, a o sentymentalną.
Dzięki postępowi techniki zdjęcia w rodzinnym gronie można zarchiwizować cyfrowo, ale i skorzystać z bardziej tradycyjnej formy, to znaczy zrobić odbitkę na papierze fotograficznym i włożyć do albumu albo postawić w ładnej ramce w widocznym miejscu w domu. Takie rodzinne zdjęcie w tradycyjnej formie jest też wspaniałym prezentem, szczególnie dla seniorów rodu, mieszkających z dala od ich dzieci i wnuków.
Zdjęcia w rodzinnym gronie można też pokazać na modnych ostatnio fotoobrazach na płótnie. Jest to bardzo ciekawy pomysł łączący portrety obrazowe z fotografią.
Można też – po skolekcjonowaniu pewnej ilości zdjęć w rodzinnym gronie – stworzyć fotoksiążkę w pewnej liczbie egzemplarzy i obdarować każdego, kto jest obecny na zawartych w takim albumie zdjęciach.
wywołanie zdjęć na tradycyjnych odbitkach można dziś zlecić nawet przez internet – taka usługa jest stosunkowo tania, a zdjęcia zwykle zostaną do nas wysłane w ciągu bardzo krótkiego czasu od złożenia zlecenia.
Zdjęć rodzinnych nigdy dość; zazwyczaj cenimy je coraz bardziej wraz z biegiem czasu.