Każdy z nas chciałby mieć pewność, że podejmując się jakiejś pracy, będzie miał zapewnione godne warunki, także finansowe. Nie każdy jednak jest stworzony do tego, aby pracować dla kogoś. I wtedy rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę jest własny biznes. Oczywiście należy biznes ten otworzyć w kierunku, który dobrze znamy, który nas interesuje. Błędem jest prowadzenie działalności, na której realiach zupełnie się nie znamy.

Czy finansowo nam się to opłaca? Postarajmy się porównać perspektywę pracy na podstawie umowy z innym przedsiębiorcą i pracy na własny rachunek. Największym problemem, z jakim musi zmierzyć się przedsiębiorca pracujący na własny rachunek jest wysoka składka ZUS, która przez dwa lata jest preferencyjna. Ale, czy jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, ile ze stawki brutto pracownik otrzyma od pracodawcy i ile pracodawca musi dokładać do pracownika, to czy ostatecznie na rękę pracownik otrzyma więcej, niż zarobiłby co miesiąc prowadząc własną firmę? I tu finanse wydają się przemawiać za otworzeniem własnej działalności.

I nie jest to żadna wyższa ekonomia. Wystarczy wyliczyć, jakie składki odprowadzane są z pensji pracownika. Poza tym pensja ta jest stała, nie wliczając podwyżek, jeśli takie się zdarzają. Tymczasem przedsiębiorca, jeśli ma siły i możliwości, może kreować swój przychód w każdym miesiącu na innym, zadowalającym go poziomie. I to z pewnością jest plus własnej firmy.