Pieniądze są środkiem płatniczym, którego używamy każdego dnia do zakupu różnego rodzaju usług i produktów. Wydaje się, że zarabianie poprzez pracę, a następnie wydawanie dostępnych środków na spełnianie naszych codziennych potrzeb jest naturalną koleją rzeczy. Bowiem od samych początków człowiek chciał mieć, posiadać, a gdy to tracił, oczekiwał czegoś w zamian. Często prowadziło to do różnych konfliktów, w których ginęli ludzie, zresztą tak się dzieje do tej pory.
Warto się jednak zastanowić, jak wyglądałby świat bez pieniędzy? Wydaje się, że życie zostałoby wywrócone do góry nogami i my jako ludzie musielibyśmy zmienić w pewien sposób swój system wartości. Oczywiście nie ma mowy o zmianie moralności.
Bez pieniędzy i bogacenia się raczej nikt nie prowadziłby działalności gospodarczej. Biznes bowiem nie miałby racji bytu, a to by spowodowało brak rozwoju ludzkości i tworzenia nowoczesnych wynalazków. Ekonomia jako nauka akademicka przestałaby istnieć, co więcej, sama edukacja nie byłaby potrzebna, ponieważ nie byłoby potrzeby zwiększać swojej wiedzy oraz umiejętności. Świat stałby w miejscu albo nawet cofał. Trudno sobie to obecnie wyobrazić i mało kto chciałby realizacji takiego scenariusza. Na szczęście jest on nierealny i nasze finanse nadal będą kierować naszymi działaniami, napędzać nas do działania oraz motywować rozwój cywilizacji. Pieniądze są nam więc potrzebne i niezbędne.