W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest zabieganych i zestresowanych. Poza tym, żyjemy w ciągłym biegu, coraz mniej sypiamy, przez co wstajemy zmęczeni i ratujemy się kolejnymi filiżankami kawy. Do tego jemy byle jak i byle co, jak najszybciej, nie dostarczając naszemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, na które jego zapotrzebowanie wzrasta, jeśli żyjemy w ciągłym stresie i biegu. W ostatnich latach popularne stały się blogi dotyczące organizacji czasu, które dostarczają nam przeróżnych rozmaitych sposobów na organizację czasu, żebyśmy mogli go mieć jak najwięcej, posiadając równocześnie mnóstwo innych zajęć. Niestety, dla większości z nas te sposoby mają inne znaczenie - traktujemy je zupełnie inaczej, przez co przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast organizować czas tak, by znaleźć również w ciągu dnia chwilę dla siebie, my traktujemy wolne miejsca w kalendarzu (te, które powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek) jako miejsce dla kolejnych zajęć, projektów, czyli krótko mówiąc, próbujemy jak najbardziej zapełnić nasz kalendarz zajęciami, przez co stajemy się niemal istnymi maszynami. Gdzie zatem się podział nasz czas na relaks? Przecież po to właśnie jest organizacja czasu, żebyśmy mogli trochę odpocząć. Przystopujmy więc nieco, odprężmy się, bo na to zasługujemy. Specjalnie dla tych wiecznie zabieganych osób, poniżej prezentujemy najlepsze sposoby na relaks.
Jak się okazuje, według naukowców najlepszym sposobem na relaks jest joga. Niektórzy mogą się śmiać, kojarząc uprawianie jogi z medytacją, siedzeniem w pozycji lotosu, mamrotaniem mantr i dziwnymi technikami oddechowymi, jednak ten sport to nie tylko te - dla niektórych zabawne - rytuały. Uprawiając jogę wzmacniamy również całe nasze ciało, a dane ruchy wpływają pozytywnie na pracę konkretnych narządów w naszym organizmie. Techniki oddechowe stosowane w trakcie uprawiania jogi również wpływają pozytywnie nie tylko na ciało, ale też na stan naszej psychiki, umysłu, systemu nerwowego. Jeżeli zainteresujemy się tym tematem, dowiemy się w jaki sposób oddychać, by się pobudzić bez pomocy kawy, zrelaksować się i uspokoić bez melisy, czy wprawić w jakikolwiek inny stan - bo tak silnie wpływa na nas poszczególny rodzaj oddychania.

great-masterwort-1539160_1280

Badania pokazują, że nie tylko joga pozwala nam się zrelaksować, ale też jakakolwiek inna aktywność fizyczna. Na odprężenie dobre są przeróżne fizyczne ćwiczenia - wpływ na zdrowie wszystkie z nich mają pozytywny, ale pomagają również się zrelaksować i odstresować. Nieważne jaki sport uprawiasz czy co ćwiczysz - możesz grać w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, a nawet tenis czy badminton, możesz biegać, maszerować, czy po prostu dużo spacerować - ważne, że się ruszasz i robisz to regularnie. Po pewnym czasie zapewne będziesz mógł zauważyć zmianę nie tylko w ciele - z pewnością staniesz się bardziej sprawny fizycznie, być może nawet schudniesz i poprawisz wygląd sylwetki - ale także w psychice. To działa tak, jakbyś wraz z potem wydalał z organizmu wszelkie zmartwienia, lęki, napięcie, a zamiast wszystkich tych negatywnych rzeczy dostaniesz zastrzyk endorfin, poczujesz przypływ szczęścia, będziesz bardzo zadowolony z życia, bez względu na to, jakie cię męczą problemy, staniesz się prawdziwie beztroskim człowiekiem, jak dziecko.

green-leaf-176722_1280

Relaks nie kończy się na wysiłku fizycznym - wiadomo, że po ciężkim treningu należy się porządnie wykąpać, a zwykła kąpiel również może być niezwykle relaksująca, odprężająca oraz uspokajająca. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób należy ją przygotować, by działała tak, jak my tego chcemy. Podstawą jest ciepła woda - nie gorąca, ale bardzo ciepła. Zapomnijmy tutaj o tym, że woda o wysokiej temperaturze wysusza skórę i włosy, a także powoduje pękanie naczynek. To jest w tym momencie nieważne - to, co jest ważne, to spokój, odprężenie, relaks. No dobrze, mamy cieplutką, przyjemną wodę. Co teraz? Jeśli chcesz się naprawdę porządnie zrelaksować, nie szczędź sobie luksusów - urządź sobie taką kąpiel, o jakich czytasz w książkach i jakie widujesz w filmach. Zaszalej! Zaopatrz się wcześniej w świece, ale pamiętaj, że nie mogą to być zwykłe świeczki, takie, jakie w święto zmarłych zapalasz na grobach bliskich. Wybierz się do dobrego supermarketu lub sklepu chemicznego (w ostatnich latach spotyka się również sklepy zajmujące się sprzedażą tylko i wyłącznie różnego rodzaju świeczek) i spędź tam trochę czasu. Już samo wąchanie świeczek, wdychanie ich aromatu, potrafi człowieka odprężyć, przenieść w zupełnie inny świat. Czy to nie cudowne, że wystarczy podsunąć sobie pod nos świeczkę o zapachu lawendy, by w jednej chwili przenieść się na przepiękne lawendowe pole? Korzystaj zatem z tego, co masz. Udaj się do tego sklepu i wąchaj mnóstwo rodzajów świeczek, aż w końcu natrafisz na zapach, który wprowadzi cię w ekstazę i sprawi, że zapomnisz o całym bożym świecie. Gdy już znajdziesz wymarzony zapach, kup te swoje wymarzone świeczki, ale pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w więcej niż dwie czy trzy sztuki - najlepiej będzie, jeśli kupisz kilka opakowań, zwłaszcza jeśli jesteś pewna, że dany zapach ci się nie znudzi. Kto wie, kiedy znowu będziesz potrzebowała nagłego odprężenia, a będziesz taka zestresowana, że nie dasz rady ruszyć się do sklepu po zbawienne świeczki? Kiedy już naszykujesz sobie ciepłą wodę w wannie, rozstaw w łazience świeczki i je zapal. Rozmieść ich jak najwięcej, nie bój się, że się udusisz - piękny zapach z pewnością nie zrobi ci krzywdy. Teraz już z pewnością w całym pomieszczeniu unosi się cudowny aromat. Ale hej, to jeszcze nie czas na ostateczny odpoczynek! Wykorzystaj wszystko, co tylko masz w łazience, a jest przeznaczone do kąpieli - sole lecznicze to znakomity pomysł, bo nie tylko odprężają, ale też pielęgnują skórę, tak samo jak przeróżne płyny do kąpieli oraz olejki, które mają działanie nawilżające. A jak wiadomo, nasz wygląd również wpływa na nasze samopoczucie, dlatego warto również w niego inwestować. Wszystko gotowe, zatem teraz pozostaje ci wejść do wanny i się relaksować!

Podsumowując, sposobów na relaksację jest mnóstwo. Na co więc czekasz? Odpręż się!

twoja-psychoterapia.pl