Powszechnie wiadomo, że wiedza to władza. Wiedza ma oczywiście różne oblicza i możemy ją czerpać z rozmaitych źródeł, jednak najlepszą ścieżką do jej zdobycia jest edukacja. Jeśli zaś chcemy zawładnąć światem, podstawowa edukacja nie wystarczy. Należy przede wszystkim poznać języki obce.

Dlaczego edukacja stawiająca na języki obce jest tak ważna? Po pierwsze i najważniejsze, pozwala nam odnaleźć się w każdym środowisku, wśród różnych ludzi. Możemy czerpać satysfakcję i radość zarówno ze spotkań z obcokrajowcami w Polsce, jak z wakacji i wyjazdów zagranicznych. Możemy podróżować i zwiedzać dalekie kraje, czując się bezpiecznie i komfortowo. Co więcej, języki obce, którymi władamy, wpływają na naszą pewność siebie. Im lepiej znamy język kraju, do którego podróżujemy, tym pewniej się w nim czujemy. Dodatkowa wiedza na jego temat, której zdobycie umożliwia nam edukacja, sprawi, że żadne obce miejsce, nie będzie dla nas obce.

Wróćmy jednak do władzy, o którą zabiega każda ambitna jednostka. Wiedza ogólna umożliwia zdobycie i utrzymanie władzy, gdyż pozwala na dalekowzroczne myślenie, kojarzenie faktów i bazowanie na tym, co zdarzyło się kiedyś. Wiedza szczegółowa określa stopień naszej specjalizacji. Możemy właściwie władać firmą, tylko jeśli znamy się na ludziach i świecie oraz bardzo dokładnie znamy się na tym, czym zajmuje się nasza firma. A do tego potrzebne są zarówno wiedza ogólna, jak i wiedza szczegółowa. A języki obce? Wyobrażacie sobie prezesa dużego przedsiębiorstwa, który mówi tylko po polsku? Nie zna angielskiego, niemieckiego, czy włoskiego? Jak rozwijać skrzydła i piąć się po szczeblach kariery, nie potrafiąc porozumieć się z zagranicznym partnerem czy kontrahentem? Jak przedstawić prezentację przed liczną, wielokulturową grupą odbiorców? Języki obce są niezbędne, by osiągnąć w życiu wymarzone, wysokie stanowisko.

Kiedy jesteśmy młodzi, edukacja wydaje nam się zbędna. Niektórym dopiero wiedza życiowa pokazuje, jak wielkie znaczenie ma właśnie edukacja. Nie warto czekać do momentu, kiedy będzie za późno. Warto natomiast, od najmłodszych lat przyswajać języki obce.